تبلیغات
طوطی سانان - تشخیص سن کاسکو تعین سن طوطی خاکستری

معمولا تصور براین است که طوطی خاکستری از ۷ سالگی چشم زرد میشود اما چشم انها معمولا از 20 سالگی زرد می شود پس کاسکوها بیشتر از انچه فکر می کنید سن دارند 

درحالی که ممکن است رنگ زرد را در چشمان یک کاسکوی جوان 2 تا 3 ساله هم مشاهده کنید اما نباید اورا با یک کاسکوی پیر اشتباه بگیرید 
برخلاف گذشته در حال حاضر حتی می توان گفت کاسکوی پیر بسیار نادر و کمیاب است و جوجه یا پرنده جوان بیشتر در دسترس می باشد زیرا مدتهاست صید و شکار نمی شوند برای قاچاقچی ها همیشه بصرفه تر است که پرندگان مسن به دام انها بیفتند تا بدنی قوی تر داشته باشند و در جابجایی ها تلف نشوند اما معمولا جوجه های بی تجربه گرسنه در دام های انها گرفتار می شوند.
قوانین نیز برخورد جدی تری دارد با افرادی که خاکستری های بالغ که توانایی آشیانه سازی و تولیدمثل دارند را شکار می کنند.
همچنین با واردات جوجه های پرورشی از خارج کشور معمولا دلیلی برای اینکه کسی کاسکوی کهنه را بجای جوجه بفروشد وجود ندارد.
یکی از مسائلی که معمولا علاقه مندان طوطیان خاکستری هنگام خرید خیلی توجه می کنند و درگیرش می شوند همین است که می خواهند اگاه شوند پرنده ای که خریداری کرده اند دقیقا چقدر سن دارد و آیا هنوز قدرت یادگیری دارد یا خیر؟ در اینجا پاسخی کامل و درست به شما خواهیم داد
 
همواره این احتمال که کاسکویی که چندین دست چرخیده شده باشد و صاحبان قبلی اش استعدادهایش را تاحدی کور کرده باشند وجود دارد پس دست کم بهتر است سن مناسبی داشته باشد. سن مناسب برای یک کاسکو زیر 4 سال است به این شرط که هنوز وحشی باشد و چندین دست بین افراد معامله نشده باشد یعنی در مقاطع زمانی مختلف در منازل صاحبان قبلی نباشد می تواند به سرعت به شما خو گرفته و چیزهای زیادی بیاموزد.
 
=========معمولا کاسکویی که فقط رام شده و ترسش از انسان ریخته و چندین صاحب عوض کرده اما کلماتی نیاموخته به همان شکل مانده و چیز زیادی پس از آن هم نخواهد آموخت درحالی که عده ای این پرنده را ممکن است اشتابها گران قیمت تر از یک وحشی بدانند.
 
 
معمولا طوطی های خاکستری تا سن حدود 3 سالگی هم جوجه محسوب می شوند که این خیلی خوب است و در این سن حدود 3 سالگی رنگ چشم انها معمولا از طوسی درآمده و روبه کرم می رود
در اکثر مواقع صاحبش با نگاه کردن به چشم پرنده دچار شک و تردید می شود که ایا دارد رنگ زرد را در چشم طوطی می بیند و یا سایر رنگهایی نظیر سفید - کرم - طوسی - دودی و حتی یک پرده نارنجی رنگ آتشین که دور عنبیه را گرفته !!
در حالی که او دچار اشتباه شده و کاملا موضوع کاسکوی کهنه مسن از این پرنده های جوان جداست کاسکوهای مسن ظاهری متفاوت دارند
وقتی حرف از تشخیص و تعیین سن یک طوطی خاکستری می شود همه فقط به چشمان پرنده نگاه می کنند و نتیجه گیری می کنند اما سایر نقاط بدن این پرنده می تواند گویای همه چیز باشد.
بطورمثال کاسکوهای بالغ :
1- پرهای نقره ای یا روشن و یکدست صاف و زیبایی دارند (نه به این معنا که شما باید یک پرنده نامرطب آشفته را بعنوان جوجه خریداری کنید) اما جوجه ها پرهایی تیره تر نسبت به بالغ ها دارند.
2- کاسکوهای مسن یا اصطلاحا کهنه روی سوراخ های بینی شان پرز های سفید بلند و ضخیمی وجود دارد.
3- کاسکوهای مسن پوست دور چشمشان ضخیم و لایه لایه است اما جوان ترها پوستی صاف در اطراف چشم خود دارند.
4- کاسکوهای مسن پاهای ضخیم و کلفتی دارند که معمولا سفید است اما جوجه ها پاهای ظریف و نازک و تیره تری دارند.
5- کاسکوهای مسن دمی یکدست قرمز و بلند دارند اما جوجه ها سر دمشان تیرگی یا سیاهی زیادی دارد که پرهای دوران جوجگی نامیده می شوند.
6- کاسکوهای مسن معمولا پرهای اطراف مخرجشان هم کمی به رنگ دم قرمز می شود اما جوان ترها پرهای اطراف مخرجشان هم همرنگ همان ناحیه یعنی پرهای روشن است.
7- روی منقار کاسکوهای بالغ معمولا لایه لایه هایی دیده می شود اما جوان ترها نوکی صاف و بدون خط و خش دارند
8- در چشمان یک کاسکوی بالغ مثلا 30 ساله ممکن است رنگ زرد اصلا دیده نشود و حتی چشمش سفید رنگ باشد انگاه باید به سایر موارد ذکر شده دقت کرد. یا آزمایش های مربوطه مثل تست DNA انجام شود.
 
 
همیشه تشخیص سن دقیق از روی ظاهر کار دشواری بوده و ممکن است یک جوجه مقداری شباهت به بالغ ویا یک بالغ نشانه هایی از یک جوجه را در خود داشته باشد مثلا ممکن است نوک منقار یک پرنده جوان لایه لایه و پوست پاهایش ضخیم باشد یا یک پرنده بالغ مسن منقاری صاف و بدون خط و پاهایی نازک داشته باشد اما معمولا نکاتی که آورده شده قابل اعتماد برای تشخیص سن می باشند.
 
 
آماتورها فکر می کنند طوطی خاکستری هم مثل سگ و گربه است که اهسته و به مرور زمان رشد کند اما در مدت کمی مانند سایر پرندگان به حداکثر رشد می رسند تا توانایی پرواز و دفاع از خود را داشته باشند.
مبتدی ها انها وقتی تصمیم خرید جوجه کاسکو می گیرند سعی می کنند یک جوجه خیلی کوچک گیر بیاورند مثلا چند هفته ای !! غافل از اینکه اصلا این سن مناسب نیست حتی طوطی خاکستری چند ماهه ای که به تازگی مستقل شده و غذاخوردن آموخته نیز پیشنهاد نمی شود زیرا نگهداری او نیز ریسک دارد حتی اگر شرایط بسیار مطلوب باشد هم ممکن است با آب و هوای منطقه شما سازگار نشده و تلف شود
پس یک جوجه که به اندازه یک بالغ از نظر جثه رشد کرده به این معنا نیست که قوی و نیرومند هم شده باشد.
با خرید جوجه های زیر یک سال احتمالا پول خود را دور ریخته اید دوما باعث بیشتر شدن صید و شکار یا مرگ و میر انها خواهید شد.
 
جوجه های کم سن چشم سیاه ظاهرا دارای منقار هستند اما در اصل منقار انها نرم و خیس است هنوز کامل محکم نشده و شکل نگرفته توانایی شکستن دانه ها را ندارند اگر هم بخورند مجبور هستند در طبیعت از انجیرهای نرم وحشی و غذاهای نرم تغذیه می کنند چراکه دستگاه گوارش انها به میوه جات و غذاهای نرم مناسب احتیاج دارد در اسارت باید سرلاکهای مخصوص و غذاهای مخصوص مصرف کنند و در فضایی با دمای مناسب نگهداری شوندجهت اگاهی دقیق تر بخش تغذیه و پرورش جوجه را مطالعه کنید.
 
بهترین انتخاب همیشه می تواند یک کاسکوی چشم دودی یا حتی پرنده ای جوان با چشمی طوسی یا حتی سفید باشد.
 
خریدن کاسکوی چشم سیاه یعنی ریسک و اشتباه بزرگ چشم دودی نیز می تواند خطرناک باشد حتی چشم طوسی نیز اگر از جای مطمئن خریداری نشود احتمال تلفاتش بالا خواهد بود.


ضمنا کاسکوی چشم سیاه به خاطر سن کمش خطر بسیار زیادی دارد و نباید انها را خریداری کرد به خاطر مرگ و میر زیاد انها باید در اب و هوای منطقه افریقا بزرگ شوند و توسط والدین تغذیه شوند در غیر اینصورت امکان زنده ماندن انها بسیار ضعیف است با انکه وقتی وارد می شوند ظاهرا سالم به نظر می رسند اما به دلیل سن کم بسیار حساس هستند و پس از گذشت مدت چند روز یا حتی چند هفته می میرند حتی اگر در بهترین شرایط انها را نگهداری کنید یعنی دما و غذای و سرلاک های مخصوص هم نمی تواند زنده مندن انها را ممکن سازد ظاهرا دارای منقار هستند اما در اصل منقار انها نرم و خیس است و توانایی شکستن دانه ها را ندارند اگر هم بخورند مجبور هستند اگر در طبیعت بودند از انجیرهای نرم وحشی و غذاهای نرم تغذیه می کردند در اسارت باید سرلاکهای مخصوص و غذاهای مخصوص بخورند و در فضایی با دمای مناسب نگهداری شوند.


کاسکوی چشم سیاه

بر خلاف تصورها هیچ گاه رنگ چشم یک جوجه کاسکو در هیچ سنی یکدست سیاه نیست بلکه از دودی تیره شروع و خاکستری و بعد سفید می شود در برخی گونه ها هیچ گاه زرد نمی شود حتی در سنین بالا
برخی فکر می کنند در جوجه خیلی جوان کاسکو رنگ دور تخم چشم (عنبیه) همرنگ مردمک سیاه است اما چنین چیزی ممکن نیست. یعنی در اصل به کار بردنکو چشم سیاه اشتباه است و این رنگ دودی است که از تیره رو به روشنی می رود.

جوجه کاسکوی تازه متواد شده دم سیاه نژاد (تیمنه) timneh


جوجه کاسکوی تازه متواد شده دم قرمز نژاد (کنگو) congoتاریخ : چهارشنبه 18 دی 1392 | 10:08 ب.ظ | نویسنده : مهدی رستگار | نظرات

  • قالب وبلاگ | بلاگ اسکای | ایران موزه