تبلیغات
طوطی سانان - توکان

توکان (Toucan) یک گونه از خانواده ی Ramphastidae می باشد که این خانواده دارای ۵ جنس و حدود ۴۰ گونه می باشد . توکان ها در اندازه و وزن تنوع بسیار بالایی دارند به طوری که توکانی با وزن ۱۳۰ گرم و طول ۲۹ سانتی متر با نام علمی Pteroglossus inscriptus کوچک ترین توکان است و توکانی با وزن ۶۸۰ گرم و طول ۶۳ سانتی متر با نام علمی Ramphastos toco بزرگ ترین توکان می باشد. به طور کلی بدن توکان ها گرد و جمع و جور است و قابل مقایسه با کلاغ می باشد. دم توکان گرد و در اندازه متفاوت است و به طور کلی بدن کوتاهی دارند ، گردن کوتاه و ضخیم است و بال ها کوتاه می باشند ، پاهای توکان قوی و نسبتا کوتاه است . تقریبا هیچ تفاوتی در ظاهر توکان نر و ماده وجود ندارد. پرها عموما سیاه و سفید هستند و در بخش هایی از بدن رنگ سفید ، زرد و قرمز مایل به زرد دیده می شود.

پرهای توکان دارای یک سری استخوان ها با بافت اسفنجی می باشد که از کراتین تشکیل شده است. امروزه ثابت شده است که توکان عمدتا رژیم غذایی میوه خواری دارند و بدنشان دارای یک سیستم تنظیم حرارت بسیار کارآمد می باشد.

زبان توکان ۱۴-۱۵ سانتی متر طول دارد و بسیار باریک و خاکستری رنگ است و برای ساییدن و درک طعم و مزه غذاها به کار می رود.

توکان ها معمولا ۲-۴ تخم سفید رنگ دارند و شبیه به دارکوب یک سیستم حفاری برای لانه سازی دارند و اغلب توکان ها به صورت جفت و یا در گله های کوچک دیده می شوند.

اگرچه توکان اغلب و در ابتدا تنها میوه خوار است اما در شرایط فرصت طلبانه همه چیز خوار نیز هست به طوری که به شکار حشرات و مارمولک های کوچک اقدام  می نماید که احتمالا این کار برای تامین پروتئین مورد نیاز بدنش می باشد

تاریخ : دوشنبه 16 دی 1392 | 09:43 ب.ظ | نویسنده : مهدی رستگار | نظرات

  • قالب وبلاگ | بلاگ اسکای | ایران موزه