تبلیغات
طوطی سانان - اهمییت خوردن خاک رس برای طوطی ها

همه طوطی ها علاقه شدیدی به خوردن خاک سفت (گل) دارند حتی با کمک پاهایشان مقداری از این گلها ها با خود می برند، معمولا صبح ها و غروبها بیشتر به این صخره ها و کوه ها هجوم می اورند.

طوطیها برای هضم غذای خود احتیاج به مقدار زیادی سنگ ریزه دارند.

و در صورت عدم دسترسی به سنگ زیره دچار مریضی های گوناگون می شود و کمی دیر یا زود باعث مرگشان خواهد شد.

همچنین این خاک و گل که در طبیعت می خورند دارای مقدار قابل توجه ی مواد لازم و ضروری برای ادامه حیات درطوطی سانان می باشد.

اهمیت وجود سنگریزه در داخل دستگاه گوارش و سنگدان طوطی

طوطی ها به کمک سنگریزه های داخل دستگاه گوارش یا همان سنگدان قادرند دانه ها و غذاها را به طور موثری خرد کنند. در این عضو به کمک سنگ ریزه ها ( که به طور طبیعی همراه غذا خورده می شوند) دانه ها شکسته و خرد می شوند و از چسبیدن انها به یکدیگر نیز جلوگیری به عمل می اید.

عمدتا دو نوع سنگریزه در تغزیه پرندگان و طوطیها از اهمیت خاصی برخوردار است که عبارتند از: سنگریزه های محلول و سنگریزه های نامحلول . پوسته ء صدف محلول براحتی در سنگدان پرنده حل می شود و در واقع به عنوان منبع مواد معدنی هم عمل می کند.

سنگریزه های نامحلول مثل سنگ چخماق در شکلگیری قسمت داخلی دستگاه گوارش پرنده و هضم مواد غذایی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

باید همیشه مقداری از این خاک مخصوص در اختیار طوطی شما از هر نوعی که هست قرار داشته باشد.

کالبدشکافی سنگدان طوطی ها نشان داده است که در سنگدان اکثر طوطیها سنگریزه یافت می شود.

طوطی ها شکمو هستند

220px Parrots at a clay lick  Tambopata National Reserve, Peru 8c طوطیها و کاسکو کندن و خوردن خاک رس

طوطی ها شکمو هستند به همین خاطر حتی از خوردن غذاهایی که برایشان مفید نیست اما خوشمزه هستند هم لذت می برند اما این فقط به دوران اسارت نزد انسان ها ختم نمی شود بلکه انها در طبیعت نیز به انواع دانه ها و میوه ها و گیاهان لاروهای حشرات و هر چیز دیگر که کمی خوشرنگ یا خوشمزه به نظر برسد با اشتهای بالای سیری ناپذیری حمله می کنند. از این روی در طبیعت هم همه روزه بخاطر مصرف دانه های سمی و شیمیائی دچار دلدرد و مسمومیت می شوند که جهت از بین بردن این حالت در دستگاه گوارش خود اقدام به خوردن خاک و شن های رس می کنند که این ذرات جذب کننده هستند و می توانند اثر سموم را در بدن طوطی از بین ببرند. در حالی که به سخره های خاک رس در دسته های بزرگ حمله می کنند و با اشتیاق و ولع خاک می خورند جهت ترساندن دشمنانی مثل عقاب های جنگلی و سایر پرندگان وحشی سروصداهای زیادی می کنند که شنیدن این هزاران جیغ از نزدیک کرکننده است و هر دشمنی را وحشت زده می کنند و ارامشش را جهت انتخاب طعمه می گیرد و منصرف می شود. اکثراطوطی ها به تنهایی کاری انجام نمی دهند

موفق باشید


برچسب ها: خاک رس، طوطی،  

تاریخ : جمعه 2 اسفند 1392 | 12:33 ب.ظ | نویسنده : مهدی رستگار | نظرات

  • قالب وبلاگ | بلاگ اسکای | ایران موزه